O materiálech

Kašmírská vlna patří k nejjemnějším a také nejcenějším textilním vláknům. I když se dnes tato vlna nezískává jen v Kašmíru, zůstal tento pojem dodnes, protože se původně získávala na kašmírském území. 
Existuje zhruba 20 druhů koz žijících v centrální Asii, které patří do skupiny kašmírských koz", ze kterých se vlna získává. V současnosti jsou tyto kozy chovány už téměř na celém světě, příze nejlepší kvality ale pochází z vysokohorských chovů.
Kašmírská vlna se ručně vyčesává a poté se odděluje jemné vlákno podsady od hrubšího svrchního vlasu. Tento proces je pomalý a tudíž nákladný. Hlavní produkční oblasti jsou Čína, Mongolsko, Afghánistán a Írán.
Kašmírská příze je ceněna pro své vlastnosti - lehkost, jemnost a vysokou hřejivost.

Výrobky z kašmírové vlny jsou velmi jemné, měkké a příjemné na dotek i nošení. Svetry z kašmíru hřejí minimálně jednou tolik jako stejně silné svetry z vlny ovčí. Kašmír skvěle drží tvar, nevytahá se, nevybledne, při dobré péči vydrží dlouhé roky.

 

 Alpaca

Vlna alpaka je získávána ze srsti domestikovaných lam alpak, které se chovají v Jižní Americe ve výškách přes 4000 metrů nad mořem. Nepříznivé podmínky velkých nadmořských výšek (střídání chladu v noci a horka ve dne) způsobily, že tato vlna výborně izoluje jak od chladu, tak horka dokonale udržuje tělesné mikroklima. Vlna alpaka je tradičně využívána indiány k výrobě teplého oblečení a dalších textilních výrobků. 

Roční produkce srsti z dospělé lamy je kolem 2 kg. Alpaka je hřejivější než ovčí vlna a je velmi odolná neplstnatí, málo se sráží a málo se mačká.

 

Mohér je vlna z angorské kozy se zvláštním leskem a příjemným omakem. Patří mezi nejjemnější a nejteplejší přírodní vlákna. Průměr vlákna bývá 15-40 mikronů a nejcennější, tzv. kid mohér, se získává z mladých koz. Jedná se o vzácný materiál, protože chov angorské kozy je poměrně náročný pro její požadavky na životní podmínky.

Vlastnosti mohéru

·         Vlákna se snadno barví a jsou krásně lesklá.

·         Mohér je silnější a teplejší než vlna, má schopnost udržet teplo a působí jako bariéra proti horku za letních teplot.

·         Velmi jemný kid mohér dobře snáší i osoby s citlivou pokožkou.

·         Mohérové vlákno je velmi pevné a odolné proti opotřebení.

·         Neplstnatí a sráží se méně než vlna.

·         Mohérové výrobky jsou nemačkavé, pružné, nevytáhnou se a nezplihnou.

 

Merino pochází ze speciálně vyšlechtěných ovcí pocházejících ze Španělska. Nejkvalitnější produkce merina je v současné době dovážena z Nového Zélandu a Austrálie. Je hedvábně jemná, má vysokou schopnost izolace a je velmi prodyšná. 
Ovčí vlna má mnoho unikátních vlastností
Kombinace jedinečných vlastností jako je kadeřavost a speciální struktura vlákna zajišťují efektivní termoregulační vlastnosti. Ovčí vlna je přirozené duté vlákno. Vlna hřeje, i když je vlhká. Dokáže pojmout vlhkost rovnající se až třetině své váhy, aniž by na dotyk působila mokrá. Netaví se a je ohnivzdorná, poskytuje také vysokou ochranu proti UV záření. Má přirozenou antibakteriální schopnost. Ovčí vlna obsahují množství lanolínu vlnotuku, který jí chrání před znečištěním. Každé jednotlivé vlákno dýchá skrze svoji vnitřní strukturu. Je antialergenní.

 

Hedvábí divoké a morušové

Morušové hedvábí je hebké, krásně bílé, lesklé a pevné. Má příjemné vlastnosti: chrání před změnami venkovní teploty - v létě příjemně chladí a v zimě hřeje, je vzdušné a pohlcuje škodlivé UV paprsky.

O materiálu
Divoké hedvábí má přírodní jemně nažloutlý odstín a jeho vlákno je silnější než vlákno pravého hedvábí mulberry. Je hedvábně lesklé, jemné, pevné a má příjemné vlastnosti: chrání před změnami venkovní teploty - v létě příjemně chladí a v zimě hřeje, je vzdušné a pohlcuje škodlivé UV paprsky.
Vliv hedvábí na zdraví

Vlákno z přírodního hedvábí je velkou zásobárnou proteinů, obsahuje mimo jiné až 18 druhů aminokyselin, z nichž některé napomáhají regeneraci tělových buněk. Čínští lékaři uvádějí, že samotné nošení oděvů z přírodního hedvábí pozitivně ovlivňuje životnost kožních buněk, učinně působí proti kornatění cév, a tím i proti stárnutí a některým nemocem.
Proč si vybrat divoké hedvábí tussah?

K výrobě 1 kilogramu hedvábí je potřeba asi 2 až 3 tisíce kokonů, jejichž tvůrci a obyvatelé - larvy bourců morušových - nikdy nedosáhnou stádia motýla a jsou usmrceni před vylíhnutím. Divoké hedvábí tussah je výměšek bource dubového a získává se z kokonů až po vylíhnutí motýlů. Z etických důvodů tedy nabízíme právě hedvábí tussah.
Vliv hedvábí na zdraví
Vlákno z přírodního hedvábí je velkou zásobárnou proteinů, obsahuje mimo jiné až 18 druhů aminokyselin, z nichž některé napomáhají regeneraci tělových buněk. Čínští lékaři uvádějí, že samotné nošení oděvů z přírodního hedvábí pozitivně ovlivňuje životnost kožních buněk, učinně působí proti kornatění cév, a tím i proti stárnutí a některým nemocem.
Historie hedvábí
Hedvábí původně pochází z Číny. První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Vynalezení jeho výroby opřádá legenda: Podle ní se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př. n. l.. Vypráví se, že jistý Chuang-Ti požádal svou ženu, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Manželka objevila bílé housenky, které vytvářely lesklé zámotky. Později jeden zámotek náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím.
zdroj historie hedvábí: Wikipedie